top of page
Calender
יום שני 25/03/19
גיליון מרץ 2019, עמ' 8

כמובן שנתוני השמעות ברדיו ובשירותי סטרימינג מעידים ישירות אם הסרט השפיע על מדד הפופולאריות של ג'קסון. כולנו היינו עדים להודעות של תחנות רדיו מרחבי העולם כי בעקבות הסרט לא ישמיעו את השירים של ג'קסון עוד (בניו זילנד ובקנדה היו כמה תחנות שהוציאו הודעה במשותף במהלך של יד אחת). השוואה בין נתוני השמעות השירים בתחנות הרדיו האמריקאיות בשבוע שלפני שידור הסרט לעומת השבוע שאחריו, מראה ירידה של 13% בהשמעות. השוואה מעניינת נוספת היא כמות ההשמעות ביום שלפני שידור הסרט (שודר בשני חלקים בראשון ושני בערב, 3-4 במרץ) לבין זה שאחריו (יום שלישי), ושם הייתה ירידה של כמעט 20% בהשמעות השירים של מייקל ג'קסון בתחנות הרדיו באמריקה. 


אולם לצד הירידה בהשמעות ברדיו, מתברר כי ג'קסון עלה בהשמעות דרך שירותי סטרימינג כמו ספוטיפיי ודומיהן, וגם במכירות פיזיות ודיגיטליות של אלבומים ושירים. המספרים מראים כי מכירות האלבומים והשירים של מייקל ג'קסון כאמן סולו, חבר בג'קסונים ובחמישיית והג'קסונים- עלו ב-10 אחוז בימים שלפני ואחרי הקרנת הסרט. בהשמעות שירים דרך שירותי סטרימינג וצפייה בוידאו דרך שירותי VOD, התכנים של ג'קסון עלו ב-6 אחוז. השוואה בין הדעיכה בהשמעות הרדיו לבין העלייה במכירות והסטרימינג מראה כי הנזק קטן מהתועלת, כלומר במילים אחרות- הסרט לעזוב נוורלנד גרם למייקל ג'קסון להכניס יותר כסף.

ההכנסות לא ירדו לאחר שידור הסרט


ידוע לכל כי בשנים האחרונות לחייו מייקל ג'קסון היה בחובות, בגלל עלות הטיפולים הרפואיים הגבוהה ואורח החיים המפואר והיקר אותו רכש לעצמו. לכן גם פרויקט הקאמבק היה כה חשוב לו, גרם לעומס עבודה והפצרה למתן תרופות במינון גבוה מהרופא הפרטי שלו, דבר שבסופו של דבר הרג אותו. אולם לאחר מותו של ג'קסון היצירה שלו הפכה לרווחית יותר מאי פעם, ומנהלי העיזבון שלו כאילו מנהלים קריירה של זמר חי, עסק לכל דבר שמכניס כסף גדול מדי יום, דבר שלא נראה כי ישתנה בעקבות הסרט.


בשנה שעברה סוני מיוזיק הוציאה 250 מיליון דולר כדי להאריך את זכויות היוצרים לשימוש בשירים של ג'קסון לשבע שנים נוספות, וכשהלייבל לא נתנה הצהרה מאז שידור הסרט, ברור כי הכל ממשיך כרגיל וחוזה הגדול יכובד. בנוגע למוצרים נלווים של מלך הפופ כמו מרצ'נדייז, תמונות וכדומה, אמר מנהל חברת ABG ג'יימי סאטלר למגזין הרולינג סטון כי הוא לא קיבל אף פנייה מחברה שביקשה לבטל הזמנות. הנה דברים שנאמרו על ידו בנושא "בעולם הבידור, יש חדשות אמיתיות ויש פייק ניוז, ולפעמים יש מקרים שאי אפשר לדעת מהי האמת. אני אומר בכנות, זה סיפור ישן, כולם אומרים שהם (וייד וסייפצו'ק) שינו את הסיפורים שלהם איזה 17 פעמים. לא קיבלתי אף ביטול הזמנה, ואם אקבל ממישהו, אלך לסגור דיל עם המתחרה שלו מעבר לכביש". 

הנזקים: מכות בכנף


מן הסתם שהסרט לעזוב את נוורלנד גם גרם לג'קסון נזקים פרופר ובלי שום תועלת עקיפית, הנגרמים על ידי אלה הסבורים כי עצם העובדה שג'קסון מת ולא יכול להגן על עצמו לא מספיקה כדי להטיל ספק בטענה שהיה מגע מיני (לכל הפחות) בינו לאותם ילדים שהוא הודה בחייו כי ישן איתם במיטתו. אז חוץ מהמקרה עליו דיווחנו בחודש שעבר בו קניון בדנמרק הסיר פסל של מייקל ג'קסון, הנה עוד כמה מקרים בהם הסרט גרם למלך הפופ לצאת מופסד.


בפן החברתי (עד כמה שיש חברי אמת בהוליווד) סלבריטאים כמו אלן דג'נרס, מולי רינגוולד, הזמרת סיה ואמנדה פאלמר לקחו את הצד של רובסון וסייפצ'וק, אמנם מבלי לציין את שמו של ג'קסון ורק להוציא הודעות תמיכה בהם. אבל מנגד, זמרים כמו ג'ייסון דירולו, אינדיה ארי והראפר T.I בחרו להגן על ג'קסון: "(אומרים ש…) אל תשמע רק צד אחד כדי לגלות את האמת" אמר T.I,  "אהה נכון... מתים לא יכולים לדבר. אז מה הקטע? להרוס עוד אגדה שחורה היסטורית?"

בקרת נזקים: עד כמה פגע הסרט "לעזוב את נוורלנד" במייקל ג'קסון?

גם לאחר מותו מייקל ג'קסון הוא מכונת כסף, יותר מאשר היה בחייו, והסרט גורם לטלטלה גדולה הנמשכת כבר כמה שבועות, אבל עד כמה הוא באמת פוגע באימפריית הפופ החיה והבועטת מאחוזת נוורלנד שבסנטה ברברה?

מוזיאון הילדים של אינדיאנפוליס נקט עמדה ברורה ו"התנער" מג'קסון כשהסיר מתצוגה זוג כפפות שלו ופוסטר חתום. מנהל האספנות של המוזיאון כריס קארון אמר "כשלומדים דברים חדשים או מסתכלים על דברים היסטוריים מזווית שונה, אז אנחנו בוחנים מחדש האם יאה שפריט מסוים יהיה בתצוגה". 


קבוצת הלוס אנג'לס לייקרס הסירה את השיר של ג'קסון Beat It מהשמעה קבועה במשחקיה בהיכל הספורט של לוס אנג'לס סטייפלס סנטר, והחליפה אותו בשיר Smells Like Teen Spirit של נירוונה. 


לפי דיווחים, הראפר דרייק ביטל פרויקט מוזיקלי בשיתוף עם המוזיקה של ג'קסון, שאמור היה להיות חלק ממסע ההופעות שלו באירופה "Scorpion" שהחל החודש, הוא עדיין לא שחרר הצהרה המנמקת את ההחלטה.

לפני כשבועיים הודיעה חברת לואי ויטון כי היא גונזת מהלך ייצור של קולקציית בגדי גברים בהשראת מייקל ג'קסון לסתיו 2019, אולם ענקית האופנה טוענת כי ההחלטה התקבלה משיקולי אופנה נטו ועוד בטרם ידעו כי הסרט בכלל קיים, שלא לדבר על לצפות בו.

קריירת פוסט המוות של ג'קסון לא בדרך לקבר

הסרט התיעודי "לעזוב את נוורלנד" בו הובאו טענות של ווייד רובסון וג'יימס סייפצ'וק על התעללות מינית שביצע בהם לכאורה מלך הפופ מייקל ג'קסון כשהיו ילדים השיג רייטינג גבוה, הבאז התקשורתי היה גדול והעיתונות טחנה אותו מכל הכיוונים. כעת, כשעברו שלושה שבועות מאז שידור הסרט לקהל הרחב ברשת HBO (הוא שודר לפני כן בפסטיבל סאנדאנס), אפשר לעשות בקרת נזקים ראשונית, ומראש נגיד שזה נראה כי קריירת הפוסט מוות של מייקל ג'קסון לא ממש מראה סימני מצוקה. 

הלהיט Beat it, הפסיקו להשמיע אותו במשחקי הלייקרס

עושה רושם שלא משנה מה יקרה בטקס פרסי הגראמי, תמיד יהיה לאנשים על מה להתלונן. בין אם האמנים האהובים עליהם לא זכו בקטגוריה אליה היו מועמדים, או שהייתה הופעה שלא מצאה חן בעיניה, הקיטורים אינסופיים. עם זאת, קיימת תמימות דעים כי טקס פרסי הגראמי של 2019 המשך...

המפיקים של משפחת סימפסון (שאגב לא משודרת כבר בארץ) החליטו להסיר את הפרק בו השתתף ג'קסון בשנת 1991 כשהסדרה הייתה בתחילת דרכה. בראיון למגזין דיילי ביסט טען המפיק הראשי לשעבר אל ג'ין כי ג'קסון ניצל את הופעתו בסימפסונים כדי לטפח את עצמו בעיני ילדים: "כשאתה צופה בפרק הזה, נראה כי הוא שימש את ג'קסון למשהו אחר ממה שהתכוונו". הוא אומר. "זו לא הייתה רק קומדיה בשבילו, אלא משהו ששימש ככלי… אני חושב שזה היה חלק ממה שהוא השתמש בו כדי למשוך ילדים".


בסיכומו של דבר, זה נראה כי מלך הפופ המנוח מייקל ג'קסון גדול מכדי ליפול, בסיס המעריצים העצום והנאמן שלו הוא גלגל הצלה שישאיר את ראשו מעל המים, לפחות עד שהשפעת הסרט לעזוב את נוורלנד תיעלם.   האלבומים והשירים של מייקל ג'קסון במוסיכיפדיה 

בראיון שהעניק סלאש למבקר מוזיקה יפני לפני כמה ימים, אמר הגיטריסט כי גאנז אנד רוזס שוקלים להוציא אלבום חדש, "אקסל, דאף ואני דיברנו על זה, כבר יש חומרים ועניינים שזזים בשביל אלבום חדש" אמר, אבל ציין כי הדרך לאלבום המשך...

הסרט "לעזוב את נוורלנד" מאשים את מלך הפופ המנוח מייקל ג'קסון בהתעללות בשני ילדים בשנות ה-80 וה-90. סייפצ'וק היה אז שחקן ורובסון רקדן מאוסטרליה, שניהם מתחת לגיל 10, כשמעשי הפדופיליה לכאורה החלו. "איננו יכולים לשנות את מה שקרה לנו" המשך...

בריטני ספירס אולי נמצאת מעבר לשיאה המוזיקלי, אבל עושה רושם שהיא ממשיכה להיות חדשנית ופורצת דרך כמו בימי הזוהר, כשסיפורי מעשיות כמו היפהפייה הנרדמת, שלגייה, רפונזל , המשך...

- שידורי הרצה במתכונת חדשה -

bottom of page