top of page

הכל על הקרדיגנס | The Cardigans best songs

היה זה ביום סתווי של אוקטובר 1992 כשפיטר סוונסון (גיטריסט) ומגנוס סוונינגסון (בסיסט), צמד מוזיקאים של מוזיקת מטאל כבדה, ייסדו את הלהקה המופלאה "הקרדיגנס" בעיר ינשפינג בשוודיה, יחד עם המתופף בנגט לגרברג, הקלידן לארס-אולוף יוהנסון והסולנית נינה פרסון. ההרכב נותר ללא שינוי עד היום ובסך הכל הלהקה מכרה מעל ל- 15 מיליון אלבומים ברחבי העולם.

בעודם גרים יחד בדירה קטנה, הלהקה הקליטה קלטת דמו בה פרסון נכללת כזמרת מרכזית רק באחד מהשירים לקראת סוף הרשימה. סוכן הכישרונות אולה הרמנסון שמע את הקלטת והחתים את הלהקה בחברת ההקלטות A&R. ב- 1994 יצא האלבום הראשון  Emmerdale בשוודיה וביפן בלבד (הושק בינלאומית ב-1997); האלבום הכיל את להיט הרדיו השוודי Rise & Shine, אשר מאוחר יותר נבחר לשיר הטוב ביותר של שנת 1994 בסקר שנערך בעיתון הגברים השבדי סליצ. 

 

אלבום הבכורה Emmerdale יצר בסיס חזק בארץ המולדת שבדיה, וכן העניק הצלחה מסיימת מעבר לים, בעיקר ביפן, אך רק באלבום השני "לייף" שיצא שנה לאחר מכן, הקרדיגנס באמת השיגו מוניטין בינלאומי. מדד הפופולאריות עלה משמעותית כאשר הלהיט Lovefool, מהאלבום השלישי  First Band on the Moon נכלל בפסקול של הגרסה הקולנועית המחזה רומיאו ויוליה. סינגלים מוצלחים אחרים כללו את השירים Erase/Rewind ו- My Favourite Game מהאלבום הרביעי Gran Turismo אשר יצא בשנת 1998.

לאחר 5 שנים ללא אלבום (מתוכן שנתיים של הפסקה מפעילות) הלהקה הקליטה והפיקה את אלבומה החמישי 
Long Gone Before Daylight שהיה אלבום רגוע יותר בסגנון קאנטרי. האלבום האחרון של הקרדיגנס Super Extra Gravity שיצא בשנת 2005, היווה המשכיות מסויימת לסגנון המוזיקה הקאנטרית המתערבב עם תחושת מוזיקת פופ, והציג צליל מפותח ובוגר יותר של הלהקה, היה זה האלבום השוודי הנמכר ביותר של אותה שנה. לאחר סיבוב הופעות נרחב בשנת 2006 הלהקה לקחה הפסקה מפעילות שארכה חמש שנים, וב- 2012 התאחדה על מנת לנגן במספר הופעות, וכך זה נמשך עד היום, אלבום חדש אינו נראה כרגע באופק. 

* * זו אינה עטיפת האלבום אלא עטיפת הסינגל Rise and Shine

"Emmerdale"

שוחרר בפברואר 1994

1. "Sick & Tired" 
2. "Black Letter Day" 
3. "In the Afternoon" 
4. "Over the Water" 
5. "After All..." 
6. "Cloudy Sky" 
7. "Our Space"  
8. "Rise & Shine" 
9. "Celia Inside"
10. "Sabbath Bloody Sabbath1"

11. "Seems Hard" 
12. "Last Song"

Rise & Shine
Black Letter Day

אלבום הבכורה של הקרדיגנס נקרא על שם אופרת הסבון הבריטית הפופולארית 'אמרלד'. האלבום שוחרר באירופה, ארה"ב וקנדה רק ב-1999, לאחר שהלהקה צברה מוניטין בינלאומי. הגרסה האמריקאית כללה דיסק בונוס עם שירים מהאלבום השני של הקרדיגנס-  Life, מה שבעצם איחד את שני האלבומים לאלבום אחד, ובאף שלב בארה"ב לא ניתן היה להשיג את האלבומים בנפרד.

הסינגל הראשון מהאלבום 
Rise and Shine הוא זה שהפך את נינה פרסון לסולנית הלהקה. הוא הגיע למקום ה-29 במצעד הפזמונים הבריטי.

Sick & Tired

"Life"

שוחרר במרץ 1995

1. "Carnival"
2. "Gordon's Gardenparty"
3. "Daddy's Car" 
4. "Pikebubbles"
5. "Tomorrow"
6. "Beautiful One"
7. "Travelling with Charley"
8. "Fine"
9. "Sunday Circus Song" 

10. "Hey! Get Out of My Way"
11. "Closing Time"

האזנה לאלבום במלואו

הקרדיגנס בילתה את שארית שנת 1994 בהופעות צנועות באירופה והקלטה של האלבום השני Life, שהיה להצלחה בינלאומית ומכר יותר ממיליון עותקים, ואף הגיע למעמד פלטינה ביפן. הסינגל הראשון Carnival נכנס למצעד הבריטי במקום 35, והוא זה שהעניק ללהקה את הפריצה הבינלאומית שלה, לאחר מכן יצא אלבום הבכורה במדינות נוספות. 

Carnival
*זו אינה עטיפת האלבום אלא עטיפת הסינגל הרביעי Your New Cuckoo

"First Band on the Moon"

שוחרר בספטמבר 1996

1. "Your New Cuckoo"  
2. "Been It" 
3. "Heartbreaker" 
4. "Happy Meal II" 
5. "Never Recover" 
6. "Step on Me" 
7. "Lovefool" 
8. "Losers" 
9. "Iron Man" (Black Sabbath cover) 

10. "Great Divide" 
11. "Choke"

Been It

לאחר הצלחת האלבום השני הקרדיגנס חתמו לקראת האלבום השלישי עם חברת ההקלטות מרקורי רקורדס (זאת שעמה הסתכסך בון ג'ובי), תחתם הלהקה הוציאה את האלבום השלישי First Band on the Moon. הסינגל הראשון מתוכו Lovefool היה להיט ברחבי העולם, במיוחד בארצות הברית וביפן, שם האלבום הגיע למעמד פלטינה תוך שלושה שבועות. בנוסף האלבום הגיע למעמד זהב בארצות הברית. בערוץ MTV השיר הוצג בסוף שנות ה-90 כקליפ מוזיקה בו סצנות מהסרט הפופולארי "רומיאו ויוליה" בכיכובם של ליאונרדו דיקפריו וקלייר דיינס. 

בשנת 1997 חברי הלהקה שיחקו את עצמם בפרק סיום העונה של הסדרה 'בוורלי הילס,90210', במסיבה הסיום של אוניברסיטת קליפוניה הבדיונית, אשר נערכת על ידי אביה של קלי טיילור, ביל טיילור. הלהקה ביצעה שני שירים: Lovefool ואת השיר Been It.

Lovefool
Your New Cuckoo
Lovefool (גרסה בינלאומית)

האלבום הרביעי של הקרדיגנס הביא אחריו פגרה ארוכה בה חברי הלהקה התנסו בפרויקטים עצמאיים. באותה שנה גם הוציאו אלבום משלים של B סיידס נדירים- The Other Side of the Moon,  כתקליט בלעדי ביפן.


הקליפ של השיר My Favourite Game  צונזר על ידי MTV מכיוון והראה נהיגה במהירות מופרזת. למרות זאת, הוא הפך ללהיט בינלאומי. השיר הופיע בפסקול של משחק הפלייסטיישן "גראן טוריסמו 2"  בסרטון הפתיחה. באותה שנה גם השיר Deuce הופיע בסדרת הטלוויזיה "תיקים באפלה".

ב- 1999 הקרדיגנס הקליטו יחד עם הזמר טום ג'ונס קאבר של השיר 
Burning Down the House אשר במקור בוצע על ידי הטוקינג הדס, לאלבומו של ג'ונס Reload

"Gran Turismo"

שוחרר באוקטובר 1996

1. "Paralyzed" 
2. "Erase/Rewind"
3. "Explode"
4. "Starter"
5. "Hanging Around" 
6. "Higher" 
7. "Marvel Hill"
8. "My Favourite Game"
9. "Do You Believe"

10. "Junk of the Hearts"
11. "Nil" 

Hanging Around
My Favourite Game
Erase/Rewind

הקרדיגנס חזרו לפעילות בשנת 2002 והחלו לעבוד על האלבום Long Gone Before Daylight אשר יצא ב-2003, שיריו נכתבו בעיקר על ידי פרסון וסוונסון. האלבום הפך לאחד מהאלבומים הנמכרים ביותר בשוודיה בשנת 2003. היה זה אלבום שונה מהחומרים המוקדמים יותר של הלהקה. הצליל פופ "השמח" של הקרדיגנס עבר שינוי לשירי פופ עם השפעה אמריקאית בנוסח מוזיקה קאנטרית. כמו כן האלבום היה אפל יותר מחומרים קודמים, ושקט יותר מקודמו Gran Turismo. גם הסולנית נינה פרסון צבעה את שיערה הבלונדיני הבהיר לצבע שחור פחם, ובכך שיקפה את השוני במצב רוח של הלהקה. גם שם האלבום- "הלכו הרבה לפני עלות השחר" מרמז על האווירה הרגועה יותר, לא מוזיקת מסיבות עד הבוקר אלא ערב רומנטי כפי שניתן לראות בעטיפה המרהיבה 

 

האלבום הופק על ידי פר סנדינג לאחר שהמפיק הקבוע טור יוהנסון לקח צעד אחורה, מכיוון שהרגיש שאינו מסוגל להעניק את צליל הקאנטרי שהלהקה רצתה. באופן כללי הביקורות לאלבום היו חיוביות ועד מעורבות. חלק מהמבקרים אהבו את שינוי הכיוון של הלהקה ואף הרגישו שהיא התבגרה, ויוצרת שירים אף מוצלחים יותר מאמנים שעושים מוזיקת פופ-קאנטרי באופן קבוע. אחרים התגעגעו לצליל הפופ הישן ואף האשימו את הלהקה בכך שהיא אולי מתביישת בצליל הפופ "השמח" הקודם שלה. 

"Long Gone Before Daylight"

שוחרר במרץ 2003

1. "Communication" 
2. "You're the Storm" 
3. "A Good Horse"
4. "And Then You Kissed Me" 
5. "Couldn't Care Less"
6. "Please Sister" 
7. "For What It's Worth"
8. "Lead Me into the Night"
9. "Live and Learn"

10. "Feathers and Down"
11. "03.45: No Sleep"

You're the Storm
Live and Learn
For What It's Worth

"Super Extra Gravity"

שוחרר באוקטובר 2005

1. "Losing a Friend"
2. "Godspell"
3. "Drip Drop Teardrop"
4. "Overload"
5. "I Need Some Fine Wine and You, You Need to Be Nicer" 
6. "Don't Blame Your Daughter (Diamonds)"
7. "Little Black Cloud" 

8. "In the Round"
9. "Holy Love" 
10. "Good Morning Joan"

11. "And Then You Kissed Me II" 
12. "Bonus Tracks" (UK bonus track) 
13. "Give Me Your Eyes" (UK bonus track)
14. "Slow" (UK bonus track) 
15. "Slowdown Town"

האלבום השישי של הקרדיגנס קיבל ביקורות חיוביות. הוא נכנס היישר למקום הראשון במצעד האלבומים השוודי וקיבל מעמד זהב. הלהקה חזרה לעבוד באלבום עם המפיק טור יוהנסון שבזמן ההפסקה באלבום הקודם עבד עם פרנץ פרדיננד. התכנון היה כי הסינגל השלישי מהאלבום יהיה שיר מספר 2 הנפלא- Godspell, אשר מכיל מילים בעלות משמעות מנטלית דתית שמרנית הרווחת בעיר הולדתה של הלהקה בשבדיה ינשפינג, אך התכנית נפלה ומהאלבום יצאו שני סינגלים בלבד. 

 

לאחר שהלהקה סיימה פעולות קידומיות לאלבום בסתיו של 2006, היא נכנסה לפגרה מורחבת וחבריה הקדישו את זמנם לפרוייקטים אחרים.

I Need Some Fine Wine and You, ​You Need to Be Nicer
Don't Blame Your Daughter (Diamonds)

 איחוד וסיבובי הופעות


ב- 2012 הקרדיגנס חזרו לפעילות והודיעו שיקחו חלק בפסטיבל הרוק הקיצי של סוניק בטוקיו ואוסקה, אשר התקיים באוגוסט 2012. הם גם הודיעו שינגנו ב- 11 ביולי בהיכל הלייב של מוסקבה, ב- 4 ביולי יופיעו בגני התערוכה בתל אביב* ובנוסף לכך ב- 14 באוגוסט יופיעו בג'קרטה.

* ההופעה של הקרדיגנס בישראל בוטלה על ידי חברות ההפקה ארומה מיוזיק וחסמבה הפקות בגלל ביקוש נמוך לכרטיסים.

בראיונות למסע קידום אלבומה הסולו 'אנימל הרט' פרסון אמרה שלאחר ההצלחה של ההופעות החיות האחרונות שלהם, הקלטות עדיתדיות של קרדיגנס הינם אפשרות באופק למרות שעדיין אין תוכניות ממשיות.

 

קריירת סולו של חברי הלהקה


במהלך ההפסקה הראשונה של הלהקה מפעילות (1998) נינה פרסון הקימה פרויקט סולו עצמאי תחת השם 'A Camp', והוציאה אלבום שנשא את שם הפרויקט.פיטר סוונסון ובנגט לגרברג עבדו על פרויקט יחד עם חואקים ברג מהלהקה השבדית  Kent, ומגנוס סווינסגסון הקליט אלבום סולו- Righteous Boy.

ב- 2006 סווינסון פתח מחדש את החברה הקודמת שלהם 'טרמפולין' והפך להיות הסוכן כשרונות שלה. ההחתמה הראשונה של חברה הייתה להקת פופ שוודית 'דה אנימל פייב' אשר הייתה בעלת הצלחה מסויימת בשוודיה וגרמניה.

לגברג וג'ונסון ייסדו את הלהקה Brothers Of End, והוציאו אלבום ראשון בשם THE End בשנת 2009, ואלבום שני Mount Inside בשנת 2011. אלבום שלישי, Shakers Love, יצא בשנת 2004, ובו נינה פרסון התארחה בשיר בשם Heat.

בנובמבר 2006 פרסון הופיעה באלבום The Cake Sale, אלבום אשר הופק על ידי העמותה 'אוקספם אירלנד', האלבום הכיל תשע שירים של הזמרים המובילים של אירלנד ורווחיו נתרמו לצדקה.
 
פרסון גם הופיעה באלבום של הלהקה 
מאניק סטריט פריצ'רז Send Away the Tigers (מאי 2007), היא שרה בסינגל Your Love Alone Is Not Enough אשר הגיע למקום השני במצעד הסינגלים הבריטי. היא שרה יחד עם הסולן של המאניק סטריט פריצרס ג'יימס דין ברדפליד, אשר גם הופיע עם להקת הקרדיגנס בפסטיבל גלנסטבורי ב-2007, בנוסף דירג ברדפילד את פיטר סוונסון כגיטריסט השני האהוב עליו.

Your Love Alone Is Not Enough

בהפסקה של הלהקה מפעילות ב-2007, הקליטה פרסון את האלבום השני תחת הפרויקט העצמאי שלה A Camp בשם  Colonia, אשר יצא בתחילת 2009. האלבום שוחרר בארצות הברית וקודם עם סיבוב הופעות אשר התחיל בניו יורק ב-26 במאי והסתיים ב-15 ביוני בלוס אנגלס.


ב-2014 פרסון הוציאה את האלבום הסולו הראשון שלה תחת השם Animal Heart. הביקורות לאלבום היו חיוביות והגיע למקום השני במצעד האלבומים השבדי, מקום 14 בדנמרק, 19 בפינלנד ו-23 במצעד האינדי הבריטי.

"Animal Heart"

שוחרר בינואר 2014

1. "Animal Heart"
2. "Burning Bridges for Fuel"
3. "Dreaming of Houses"  
4. "Clip Your Wings" 
5. "Jungle"
6. "Food for the Beast"
7. "Digestif" 
8. "Forgot to Tell You"
9. "Catch Me Crying" 
10. "The Grand Destruction Game" 

11. "Silver" 

12. "This Is Heavy Metal" 
13. "Sometimes" (Japanese bonus track)

Animal Heart

- שידורי הרצה במתכונת חדשה -

bottom of page