top of page

השירים של להקת סווייד | Suede best songs

להקת הרוק האנגלית סווייד היא אחת הסממנים המובהקים של מוזיקת הניינטיז. כיום הלהקה מורכבת מהסולן ברט אנדרסון, הגיטריסט ריצ'רד אוקס, הבאסיסט מאט אוסמן, המתופף סיימון גילברט והקלידן / גיטריסט ניל קודלינג. סווייד התפרקה בשנת 2003 אבל התאחדה בשנת 2010 לצורך מופע צדקה חד פעמי, אך באזז רציני וכמיהה מצד המעריצים הביאו לאיחוד קבוע לצורך הופעות בלבד עם הצהרה שלא יוקלטו עוד חומרים חדשים, דבר שלמרבה השמחה לא התממש עם שחרור האלבומים החדשים  Bloodsports של 2013 ו- Night Thoughts של 2016  (ביקורת בהמשך).

 

סווייד נוסדה בלונדון בשנת 1989 על ידי ברט אנדרסון וזוגתו דאז ג'סטין פרישמן, הבאסיסט מאט אוסמן וברנרד באטלר. בשנת 1992, עוד בטרם הוציאו אלבום רשמי סווייד זכו לתיאור "הלהקה החדשה הטובה ביותר בבריטניה" וכן להרבה תשומת לב מעיתונות המוזיקה הבריטית. בשנה שלאחר מכן שוחרר האלבום הראשון- Suede שהגיע למקום הראשון במצעד האלבומים הבריטי והיה לאלבום שנמכר בקצב המהיר ביותר בבריטניה מזה כמעט עשר שנים. אלבום זה זכה בפרס המרקיורי ועזר לבסס את ז'אנר הבריטפופ.

למרות שהיה לה חלק חשוב ביצירתו, באלבומה השני 
Dog Man Star שיצא ב-1994 סווייד התרחקה מעט מסגנון הבריטפופ. ההקלטות של האלבום היו רצופות קשייים והסתיימו בעזיבתו של באטלר את הלהקה אחרי עימות עם שאר חבריה. האלבום הושלם ללא באטלר, ובסבב הלהקות הצטרף ללהקה ריצ'רד אוקס. למרות שאכזב מבחינה מסחרית, האלבום זכה לתגובות אוהדות כששוחרר ועם הזמן גם התקבל באהדה ע"י מבקרי מוזיקה ששינו מעט את דעתם עליו.

לקראת אלבומם השלישי סווייד צירפו את הקלידן ניל קודלינג. האלבום 
Coming Up שיצא ב- 1996 הגיע למקום הראשון בבריטניה וזכה להצלחה מסחרית טובה כמו של אלבום הבכורה. בנוסף, חמישה סינגלים מתוכו הגיעו לטופ 10 במצעד הפזמונים הבריטי, והוא הפך לאלבום הנמכר ביותר של הלהקה ברחבי העולם.

הדרך לאלבום הרביעי של סווייד לא הייתה קלה כשב-1997 אנדרסון הפך  מכור לקראק והרואין, ובתוך הלהקה התעוררו בעיות נוספות. אולי זה

תרם לכיסוי התקשורתי הרחב שליווה את העבודות על האלבום Head Music, הוא יצא ב- 1999 והגיע גם הוא לראש מצעד האלבומים הבריטי. למרות זאת, האלבום זכה לתגובות מעורבות ממעריצים וממבקרי מוזיקה. קודלינג עזב את הלהקה בשנת 2001 בשל סינדרום עייפות כרונית והוחלף ע"י אלכס לי. אלבומה החמישי של סווייד A New Morning שיצא ב-2002 היה הראשון שיצא אחרי התמוטטות חברת התקליטים Nude, האלבום היה מאכזב מבחינה מסחרית, ובשנה שאחריו הלהקה התפרקה.

אחרי ספקולציות רבות, סווייד התאחדו בשנת 2010 למטרת הופעות בלבד והופיעו בין השאר גם בישראל, בגני התרוכה בתל אביב. כשלוש שנים לאחר הופעות האיחוד, סווייד שחררה את האלבום השישי שלה שזכה לביקורות חיוביות, והחזיר את הלהקה לטופ 10 במצעד האלבומים הבריטי. אלבומם משנת 2016- 

Night Thoughts, זכה להצלחה מסחרית וביקורתית אף יותר, יש לגלול מטה אל הביקורת של מגזין הרולינג סטון.

* זו אינה עטיפת האלבום אלא עטיפת הסינגל ​השני- Metal Mickey

"Suede"

שוחרר במרץ 1993

1. "So Young"
2. "Animal Nitrate"
3. "She's Not Dead"
4. "Moving"
5. "Pantomime Horse" 
6. "The Drowners"
7. "Sleeping Pills"
8. "Breakdown"
9. "Metal Mickey"

10. "Animal Lover" 
11. "The Next Life"

The Drowners

כאמור, אלבום הבכורה של סווייד כבש את המקום הראשון של מצעד האלבומים הבריטי וזכה בפרס המרקיורי, ונחשב לאחד מאלבומי הבריטפופ הראשונים. סאונד הגלאם רוק שעבר עיבוד עדכני לניינטיז ומילות השירים שאבו השראה מלהקת הסמית'ס ודייוויד בואי בתחילת דרכו. האלבום קיבל ביקורות טובות גם בארצות הברית, אולם הצלחתו המסחרית בה הייתה פחותה משמעותית יחסית למולדת בריטניה.


בשנת 2013 דירג המגזין NME את Suede במקום 78 של מצעד 500 האלבומים הגדולים בכל הזמנים.

Animal Nitrate
Metal Mickey
So Young

"Dog Man Star"

שוחרר באוקטובר 1994

1. "Introducing the Band" 
2. "We Are the Pigs" 
3. "Heroine" 
4. "The Wild Ones"
5. "Daddy's Speeding"
6. "The Power" 

7. "New Generation" 
8. "This Hollywood Life" 
9. "The 2 of Us"
10. "Black or Blue" 

11. "The Asphalt World" 
12. "Still Life" 
13. "Modern Boys" (בונוס מהדורה אמריקאית )

במהלך הקלטות האלבום השני של סווייד עזב הגיטריסט ברנרד באטלר את הלהקה בשל חילוקי דעות עם הסולן ברט אנדרסון. זה הביא לכך שחלק מהשירים הוקלטו עם גיטריסטים מטעם אולפן ההקלטות בלונדון. האלבום בו סווייד נטשה את סגנון הבריטפופ והלכה לכיוון רוק, דורג שלישי במצעד האלבומים הבריטי והגיע למעמד זהב בממלכה, אולם תחילה הביקורות עליו היו מעורבות, ורק עם הזמן הוא הפך לקונצנזוס של אלבום גדול. 


בשנת 2013 דירג המגזין NME את Dog Man Star במקום 31 של מצעד 500 האלבומים הגדולים בכל הזמנים.

We Are the Pigs
The Wild Ones
New Generation

"Coming Up"

שוחרר בספטמבר 1996

1. "Trash" 
2. "Filmstar"
3. "Lazy" 
4. "By the Sea"
5. "She"
6. "Beautiful Ones" 
7. "Starcrazy" 
8. "Picnic by the Motorway" 
9. "The Chemistry Between Us" 

10. "Saturday Night"

Filmstar

באלבומה השלישי סווייד צירפה את הקלידן ניל קודלינג והגיטריסט ריצ'רד אוקס, שמנגן את ריף הגיטרה האדיר בשיר Beautiful Ones, אחד הלהיטים הגדולים ביותר של סווייד. האלבום היה להצלחה מסחררת וכבש את המקום הראשון של מצעד האלבומים הבריטי, והוציא חמישה סינגלים שדורגו בטופ 10 של מצעד הפזמונים הבריטי. 


האלבום Coming Up היווה את הפריצה הבינלאומית של סווייד והכיר את הלהקה לקהלים חדשים באירופה ובאסיה.

Lazy
Beautiful Ones
Saturday Night
Trash

"Head Music"

שוחרר במאי 1999

1.  "Electricity"
2. "Savoir Faire" 
3. "Can't Get Enough" 
4. "Everything Will Flow" 
5. "Down" 
6. "She's in Fashion" 
7. "Asbestos" 

8. "Head Music" 
9. "Elephant Man" 
10. "Hi-Fi"
11. "Indian Strings" 
12. "He's Gone" 
13. "Crack in the Union Jack" 

באלבומה הרביעי סווייד שינתה סגנון לסאונד אלקטרוני יותר, הוא קיבל ביקורות די טובות ודורג ראשון במצעד האלבומים הבריטי, האחרון של הלהקה שהגיע להישג. 

Electricity
She's in Fashion
Can't Get Enough
Everything Will Flow

"A New Morning"

שוחרר בספטמבר 2002

1. "Positivity" 
2. "Obsessions" 
3. "Lonely Girls" 
4. "Lost in TV"
5. "Beautiful Loser"
6. "Streetlife"
7. "Astrogirl"
8. "Untitled... Morning" 
9. "One Hit to the Body" 

10. "When the Rain Falls"  
11. "You Belong to Me" / "Oceans"

Obsessions

טרם הקלטות האלבום החמישי של סווייד עזב הקלידן ניל קודלינג את הלהקה בשל בעיות בריאותיות. האלבום היה פחות טוב מקודמיו בפער ניכר, הוא היחיד של הלהקה שלא שוחרר בארה"ב, ביצועיו במצעדים היו חלשים, אבל הביקורות שהוא קיבל היו פחות גרועות וגירדו את הבינוני. כשנה לאחר שחרור האלבום סווייד התפרקה, מה שיהיה לפסק זמן מפעילות של שבע שנים.

"Bloodsports"

שוחרר במרץ 2013

1. "Barriers" 
2. "Snowblind" 
3. "It Starts and Ends with You" 
4. "Sabotage" 
5. "For the Strangers" 
6. "Hit Me" 
7. "Sometimes I Feel I'll Float Away" 
8. "What Are You Not Telling Me?" 
9. "Always" 
10. "Faultlines"

האלבום השישי של סווייד יצא 3 שנים לאחר שהלהקה חזרה לפעילות, וגם קולדינג שחזר ללהקה השתתף בהקלטתו. הסולן ברט אנדרסון אמר כי Bloodsports הוא "שילוב בין Dog Man Star לבין Coming Up. זה אלבום על התשוקה, המרדף, במשחק האהבה החושני האינסופי. זה כנראה האלבום הכי קשה שהפקנו ובטח שהכי מספק".


בניגוד ללהקות רבות שמתאחדות ונשענות בעיקר על העבר, האלבום קיבל ביקורות טובות שהחזירו את סווייד לטופ המוזיקלי, כאילו A New Morning והפירוק לא התרחשו.

It Starts and Ends with You
Hit Me
For the Strangers
Like Kids

"Night Thoughts"

שוחרר בינואר 2016

1. "When You Are Young" 
2. "Outsiders" 
3. "No Tomorrow" 
4. "Pale Snow"  
5. "I Don't Know How to Reach You"  
6. "What I'm Trying to Tell You" 
7. "Tightrope" 
8. "Learning to Be"
9. "Like Kids" 
10. "I Can't Give Her What She Wants" 

11. "When You Were Young" 
12. "The Fur and the Feathers"

Outsiders

--ביקורת האלבום של מגזין הרולינג סטון--

ממציאי הבריטפופ חוזרים עם עבודתם הטובה ביותר מזה עשורים

חלפה כמעט רבע מאה מאז שסווייד הכירו את הבריטפופ לעולם על פני תמונת השער של מגזין ה- Melody Maker, שכינה אותם "הלהקה החדשה הטובה ביותר בבריטניה". הלהקה הלונדונית המשיכה בכך ששחררה סדרה של להיטים כובשי מצעדים, רק כדי ליפול מאוחר יותר קורבן לטעמים משתנים של הקהל לקראת סוף שנות התשעים. בסופה של פגרה בת שבע שנים, התרבות הפופולארית כבר שכחה את אחת הלהקות הבולטות של העשור. עם זאת, אחרי Night Thoughts, אף אחד לא ישכח את סווייד. זהו האלבום האחיד ביותר שלהם נכון לתאריך זה, והוא מצליח להכניס טוויסט מודרני לסגנון הבריטפופ הברור שלהם.

לאורך השנים, מילות השירים של סווייד עסקו במגוון נושאים, כמו סקס רע, שימוש בסמים וההתמודדויות היום יומיות של ההורות. ב-2016, הלהקה נכנסת לעומקם של נושאים מורכבים ואינטימיים כמו אקזיסטנציאליזם, אהבה ותמותה, בצורה אמיצה שמרגישה יותר רוק אנד רול מתמיד. הם אפילו הרחיקו לכת עד כדי כך שהפכו את המוזיקה שלהם לסרט שבויים ע"י הצלם רוג'ר סרג'נט. הסרט, ששוחרר יחד עם האלבום, משלב בין ריאליזם לסוריאליזם בסיפור על המאבק היום יומי להשאיר את הראש מעל המים (תרתי משמע, בסדרת סצינות שמתרחשות באוקיינוס).

Pale Snow
No Tomorrow
What I'm Trying to Tell You

"The Blue Hour"

שוחרר בספטמבר 2018

8. "Roadkill"
9. "Tides"
10. "Don't Be Afraid If Nobody Loves You"

11. "Dead Bird"
12. "All the Wild Places"
13. "The Invisibles"
14. "Flytipping"

1. "As One"
2. "Wastelands"
3. "Mistress"
4. "Beyond the Outskirts"
5. "Chalk Circles"
6. "Cold Hands"
7. "Life Is Golden"

האלבום השמיני של סווייד הוכרז לראשונה בעמוד האינסטגרם של הלהקה באפריל 2018 עם ההאשטאג Suede8#, לאחר כמה ימים הם חשפו את השם המלא יחד עם הכרזה על סיבוב הופעות בבריטניה ואירופה, סיבוב שיגיע לשמחתנו גם לישראל, עם הופעה בזאפה לייב קלאב ראשל"צ שתיערך ב-25 לספטמבר 2019.


האלבום שוחרר בכמה גרסאות, דיגיטלית, דיסק, וכן מארז תקליטים שהכיל את האלבום על דיסק ותקליט ויניל, דיסק נוסף של ביצועים אינסטרומנטליים, תקליט ויניל 7 אינץ' עם שיר הבונוס Manipulation, ודיסק DVD של הלהקה וצוות ההפקה עם פרשנות על עטיפת האלבום.


The Blue Hour קיבל ביקורות טובות ודורג חמישי במצעד האלבומים הבריטי, אך בניגוד לקודמיו לא נכנס למצעד האלבומים של הבילבורד האמריקאי.

Wastelands
Life Is Golden
The Invisibles
(צולם בעיר הרפאים פריפיאט שבאוקראינה, קרוב לצ'רנוביל)

- שידורי הרצה במתכונת חדשה -

bottom of page