top of page

השירים של סופי אליס בקסטור | Sophie Ellis-Bextor best songs

זמרת וכותבת השירים (ולעיתים גם תקליטנית) האנגלית סופי מישל אליס בקסטור, הוציאה עד היום חמישה אלבומי אולפן. המוזיקה שלה הינה שילוב של פופ, דיסקו, והשפעות אלקטרוניות של שנות ה-80. היא החלה את דרכה המקצועית בסוף הניינטיז כסולנית להקת האינדי רוק Theaudience. עם התפרקות הלהקה סופי פתחה בקריירת סולו והשיגה הצלחה מסחררת בתחילת שנות ה-2000, וגם כיום, על אף מחסור ביחסי ציבור, זאת אחת מזמרות הפופ-דאנס המובחרות בעולם.

החל משנת 2005 בקסטור נשואה לבסיסט להקת הפילינג ריצ'ארד ג'ונס. היא אוהדת גדולה של קבוצת הכדורגל פולהאם מהליגה האנגלית. 

 

סופי אליס בקסטור נולדה בלונדון לג'נט אליס ורובין בקסטור- אמה מנחה בערוץ הילדים של ה- BBC, ואביה מפיק ובמאי סרטי קולנוע. הוריה נפרדו כשהייתה בת 4. בילדותה הופיעה בכמה תכניות ילדים ב- BBC בלי שום גילוי נאות על המסך שהיא בתה של המנחה. בבגרותה הופיעה בהצגות אופרה לצעירים של הארגון W11 Opera, לו היא משמשת כיום כפטרונית. 
 

היא החלה את הקריירה המוזיקלית שלה בשנת 1997 כסולנית להקת האינדי Theaudience, הלהקה שחררה כמה סינגלים לא רעים כמו I Got the Wherewithal ו- I Know Enough, וכל הוידאו קליפים הופקו

על ידי אביה של בקסטור. בעודה בלהקה, ערך מגזין המוזיקה Melody Maker סקר בשם "האנשים הסקסיים ביותר בעולם הרוק", ובחר בה במקום הראשון. היא הקליטה דואט עם המאניק סטריט פריצ'רס Black Holes for the Young בתור B סייד לסינגל שלהם משנת 1998, The Everlasting
 

הלהקה התפרקה ב- 1999 לאחר שדמואים שלה לאלבום שני נדחו על ידי חברת התקליטים מרקורי, וסופי יצאה לקריירת סולו.

"Read My Lips"

שוחרר באוגוסט 2001

1. "Take Me Home" 
2. "Lover"
3. "Move This Mountain"   
4. "Murder on the Dancefloor" 
5. "I Believe"  
6. "Leave the Others Alone"  
7. "By Chance" 
8. "The Universe Is You"  
9. "Is It Any Wonder" 

10. "Everything Falls Into Place"

Get Over You
Move This Mountain
Music Gets the Best of Me

בשנת 2000 חברה בקסטור לדיג'יי האיטלקי ספילר והוסיפה קולות ווקאל ללהיט המועדונים האינסטרומנטלי שלו (Groovejet (If This Ain't Love. השיר נכנס היישר למקום הראשון של מצעד הפזמונים הבריטי כשהוא מקדים לאחר קרב צמוד ועיקש את השיר Out of Your Mind של ויקטוריה בקהאם מהספייס גירלז, שהסתפק במקום השני. Groovejet זכה במגוון פרסים כולל טראק הדאנס הטוב ביותר לשנת 2000 מטעם המגזין Melody Maker, והגיע לגמר התחרות של שיר השנה בברטניה- הפסיד לשיר My Love של ווסטלייף.

בשנת 2010 הוכרז כי Groovejet הוא השיר המושמע ביותר ברדיו הבריטי במשך העשור.


סופי הייתה מועמדת לפרס אמנית הסולו הטובה ביותר בטקס פרסי תעשיית המוזיקה הבריטית BRIT Awards.

אלבום הבכורה של סופי  Read My Lips הגיע למקום השני במצעד הבריטי וכן קיבל בממלכה מעמד פלטינה כפול. שוחררו ממנו 4 סינגלים שנכנסו לטופ 20 במצעד הבריטי. הסינגל הראשון, "סימפול" (חצי קאבר) לשיר Take Me Home של Cher מ-1979, לו בקסטור הוסיפה מילים משלה, הגיע למקום השני במצעד הבריטי וזכה לביקורות משבחות. הסינגל השני Murder on the Dancefloor הצליח אף יותר והיה לשיר המושמע ביותר באירופה בשנת 2002, שנה בה האלבום שוחרר מחדש עם 2 שירי בונוס וגרסה חיה של Groovejet. הסינגל השלישי Get Over You / Move This Mountain והרביעי Music Gets the Best of Me הצליחו פחות יחסית לקודמיהם אך נחלו הצלחה יפה.

האלבום השיג הצלחה בינלאומית עם מכירת מעל ל-2 מיליון עותקים ברחבי העולם. בשנת 2003 האלבום זכה בפרס אדיסון לאלבום הדאנס הטוב ביותר. 

 

סופי הייתה מועמדת לפרס אמנית הסולו הטובה ביותר בטקס פרסי תעשיית המוזיקה הבריטית BRIT Awards.

Groovejet (If This Ain't Love)
Murder on the Dancefloor
Take Me Home (A Girl Like Me)

"Shoot from the Hip"

שוחרר באוקטובר 2003

1. "Making Music"
2. "Mixed Up World"  
3. "I Won't Change You"
4. "Nowhere Without You"  
5. "Another Day"  
6. "Party in My Head" 
7. "Love It Is Love"  
8. "You Get Yours" 
9. "The Walls Keep Saying Your Name"  
10. "I Won't Dance with You"

11. "I Am Not Good at Not Getting What I Want"  

12. "Hello, Hello" 
13. "Physical"

Mixed Up World
I Won't Change You

מהאלבום השני של סופי אליס בקסטור שוחררו שני סינגלים בלבד, משום שהיא נכנסה להריון ולקחה הפסקה מעולם המוזיקה. לא שוחררו סינגלים נוספים ולא התקיים סיבוב הופעות לאלבום. 

הסינגלים 
Mixed Up World ו- I Won't Change You הצליחו להיכנס לטופ 10 במצעד הבריטי. האלבום דורג 19 במצעד האלבומים הבריטי, והוא נחשב לאלבום הפחות מוצלח שלה. 

 

האלבום יהיה התוכן המוזיקלי הראשון של בקסטור שישווק בארה"ב למעט הסינגל Murder on the Dancefloor, שבשנת 2007 יתווסף לחנות האמריקאית של אייטונס.

"Trip the Light Fantastic"

שוחרר במאי 2007

1. "Catch You"  
2. "Me and My Imagination"  
3. "Today the Sun's on Us"  
4. "New York City Lights" 
5. "If I Can't Dance"  
6. "The Distance Between Us"
7. "If You Go"  
8. "Only One"  
9. "Love Is Here"  
10. "New Flame" 

11. "China Heart"  
12. "What Have We Started?" 

Catch You

האלבום השלישי של סופי אליס בקסטור הגיע למקום השביעי במצעד האלבומים הבריטי. סיבוב ההופעות של האלבום נדחה בגלל השתתפותה של בקסטור בסיבובי הופעות של ג'ורג' מייקל וטייק דאת, והובטח כי ייקבע לו מועד חדש, כמו כן כרטיסים נמכרו למופעים המתוכננים.

סיבוב ההופעות לא נערך לבסוף, ובקסטור סירבה לדבר על העניין בראיונות.

Me and My Imagination
Today the Sun's on Us

"Make a Scene"

שוחרר באפריל 2011

1. "Revolution"   
2. "Bittersweet"  
3. "Off & On" 
4. "Heartbreak (Make Me a Dancer)" 
5. "Not Giving Up on Love" 
6. "Can't Fight This Feeling"
7. "Starlight"  
8. "Under Your Touch"  
9. "Make a Scene"  
10. "Magic" 

11. "Dial My Number"  

12. "Homewrecker"   
13. "Synchronised"  
14. "Cut Straight to the Heart"  

Starlight

בקסטור תיארה את האלבום הרביעי כ- "אלבום דאנס דאנס מאוד, יותר מכל האלבומים האחרים". בין היתר עבדו איתה על האלבום קלווין האריס וארמין ואן ביורן.

האלבום הגיע למקום ה- 33 במצעד הבריטי ו-8 במצעד האינדי.

Can't Fight This Feeling
Off & On
Not Giving Up on Love
Heartbreak (Make Me a Dancer)
Bittersweet

"Wanderlust"

שוחרר בינואר 2014

1. "Birth of an Empire" 
2. "Until the Stars Collide" 
3. "Runaway Daydreamer"  
4. "The Deer & the Wolf"  
5. "Young Blood" 
6. "-Interlude-" 
7. "13 Little Dolls"  
8. "Wrong Side of the Sun"  
9. "Love Is a Camera"  

10. "Cry to the Beat of the Band"  
11. "When the Storm Has Blown Over" 

Young Blood
Runaway Daydreamer

* מאת: ענת מנשרוב * האלבום החדש של סופי אליס בקסטור, אשר החלה את קריירת הזמרה שלה בעולם הבריטי-פופ של שלהי הניינטיז, הוא שינוי כיוון מוזיקלי מהקו שהנחה אותה בעבר.

נערת הפופ אהובת האומה הבריטית בעלת פני הלילית (34), לא נחלה הצלחה גדולה עם אלבום הדאנס האחרון מ-2011 Make a Scene, ושלושה מארבעת הסינגלים ששחררו ממנו לא הצליחו להיכנס למצעד הפזמונים הבריטי. לכן היא החליטה לשתף פעולה עם הזמר וכותב השירים המוערך אד הארקורט, שהוא גם חבר ותיק של המשפחה. יחד הם יצרו אלבום לירי במתיקות עדינה, ששיחק אותה בגדול הגיע למקום רביעי במצעד האלבומים הבריטי, ומקום ראשון במצעד האלבומים האינדי.

במהלך 3 השנים שעברו מאז  Make a Scene בקסטור לא רק כתבה והופיעה, אלא גם השתתפה בתכנית הריקודים הבריטית Strictly Come Dancing. היא מספרת שההשתתפות בתכנית הייתה כרוכה בלבטים, כיוון שהעידה על עצמה כזמרת ששרה פופ, ולאו דווקא משתמע מכך שתדע גם לרקוד אותו. סיכון נוסף מבחינתה הייתה הסברה בעיני הציבור שאם סלב או איש בידור לא נמצא כל הזמן בכותרות, כנראה שזה מעיד על תקופה ללא הצלחה בתחומו. אבל לבסוף הסכמתה להשתתף בתכנית נבעה מהרצון בהרפתקה חדשה, בעשיית דבר שעוד לא חוותה בעבר, והניסיון הזה היה בהחלט מענג עבורה.

אבל באופן בלתי נמנע, יש האומרים כי בקסטור המשיכה את קו התהילה המחודשת תודות להשתתפותה בתכנית, ולכן יצרה והוציאה את האלבום בצמוד לעזיבתה. אך בקסטור מפריכה והסבירה בראיון ל- "גארדיאן" הבריטי במרץ השנה, כי העבודה על האלבום הייתה עוד לפני התכנית. יותר מזה, היא אפילו חששה כי הקהל יצפה מהאלבום לאותו קו הפופ שבריאליטי, לכן חשבה שיהיה נחמד אם ШАNDԐЯLUЅT יכנס לטופ 75, ונהדר יותר אם יכנס לטופ 40, אך ממש לא ציפתה להצלחה שעלתה על כך בגדול. האלבום כבר הגיע למעמד כסף עם מכירות של למעלה מ- 60 אלף עותקים.

The Deer & the Wolf

דבר מפתיע נוסף באלבום הוא המשחק עם סממנים מוזיקליים מזרח אירופים. השילוב של קצב הדאנס הקוזאקי בשיר Love Is a Camera,  ובשיר l3 Little Dolls שזורים ניגוני בלאלייקה חצופים, ומרמזים לבובות ה"מטריושקה" העממיות. אפילו עיצוב עטיפת האלבום מחצין דקורציה מזרח אירופאית, עם בחירת טופ המלמלה שלובשת בקסטור, והמשחק עם הפונט שמרמז על צורה אלפאביתית רוסית. אפשר כמעט לדמיין במהלך שמיעת האלבום קרוסלת סוסים קרקסית מסצנת קרנבל דרכים רומני... אני בכל אופן נסחפתי לשם על צלילי הכינור, החצוצרה והתוף ההזויים.


מאיפה כל זה מגיע? בקסטור הסבירה כי לצורך קידום האלבום הקודם 
Make a Scene היא הסתובבה הרבה מחוץ לגבולות הממלכה, והחוויות במזרח אירופה השאירו עליה רושם ייחודי.  זה אפילו הביא לכך שבהופעתה בקרמלין של מוסקבה היא עשתה מחווה לחברת התעופה הרוסית אירופלוט שחגגה יום הולדת 90, והופיעה במדי דיילות האוויר שלה.

ניתן להעיד כי קולה של בקסטור מתעצב כייחודי לה במתיקות מרוחקת דרך האלבום, בו יש לה הזדמנת רחבה יותר לבטא עצמה כווקאליסטית. היא מצליחה להעביר צמרור עגמומי מתבקש כאשר קולה מתעגל בהרמוניה עם צלילי הפסנתר. מעריציה הותיקים יעריכו את הדבקות ביתדות הפופ שבנו את בקסטור, וימצאו עצמם במיוחד בשירים חבוקי הרכות והפולסים האלקטרוניים הנושקים לדאנס Wrong Side of the Sun ו- Until the Stars Collide.

אלבום זה הוא מין טקס התבגרות ומעבר מדמות נסיכת פופ-ורודה, לסולנית המבקשת את דעתם הרציני של קהל הבגירים. השיר​ Runaway Daydreamer נפתח כמו פס הקול של הסרט בכיכובו של האמפרי בוגרט,

Love Is a Camera

המבטא סוג של אסקפיזם ומתייג את האלבום כפריצתה של בקסטור אל החופש הפרטי שלה. אפשר לשוות לאלבום סוג של הכרזה מצידה, על כך שתלתה את בגדי הגוף המנצנצים של ריאליטי הפיזוזים, וכעת חבוקה בתחרת וינטג' מכופתרת.

בקסטור לא מפסיקה להתפעל מהצלחת האלבום, היה לה חשש רב אחרי ריאליטי הריקודים, כשחשבה שהקהל יצפה ממנה לאלבום פופ- מיינסטרים, ולא הייתה בטוחה אם יעניין אותו סגנון שכזה, בטח מזמרת שהרקע שלה כבר בוסס ושרבים מהאנשים עדיין מזהים אותה עם להיט הבכורה שלה מ-2001 Groovjet. השנה האחרונה הייתה שנת ניסוי והרפתקה עבורה, היא דחפה עצמה לעשות דברים שעוד לא ניסתה בעבר, דהיינו תכנית הריקודים ("חשבתי שאני רק זמרת פופ, לא רקדנית"), והאלבום הלא אופייני לה, שהניב את הדירוג הכי גבוה  במצעד האלבומים הבריטי מאז אלבום הסולו הראשון שלה Read My Lips, שהגיע למקום השני.

"Familia"

שוחרר בספטמבר 2016

1. "Wild Forever" 
2. "Death of Love" 
3. "Crystallise"
4. "Hush Little Voices"
5. "Here Comes the Rapture"
6. "Come with Us" 
7. "Cassandra"
8. "My Puppet Heart" 
9. "Unrequited" 
10. "The Saddest Happiness"

11. "Don't Shy Away"  

Come With Us

האלבום השישי של סופי אליס בקסטור הופק על ידי אד הארקורט שהפיק גם את Wanderlust. האלבום קיבל ביקורות טובות. 

Wild Forever
Crystallise
Death of Love

- שידורי הרצה במתכונת חדשה -

bottom of page