top of page

השירים של לה רוקס | La Roux best songs

הרכב הסינת'פופ האנגלי לה רוקס הוקם באנגליה בשנת 2006 על ידי אלי ג'קסון והמפיק בן ליגמד. אלבום הבכורה 

שיצא ב- 2009 היה להצלחה גדולה והניב זכייה בגראמי, אך סכסוך בין השניים בזמן ההכנות לאלבום שני הביא

לעזיבתו של ליגמד, ואלי ג'קסון שיחררה את האלבום השני לבדה כשהיא שומרת על שם ההרכב. 

ג'קסון ולנגמד הכירו בשנת 2006 דרך חבר משותף. סינגל הבכורה של לה רוקס 
Quicksand שוחרר על ידי

לייבל צרפתי עצמאי, הצלחתו אפשרה להם לחתום על חוזה הקלטה ולהפיק אלבום בכורה. לסינגל השני In for the Kill 

נעשה רמיקס על ידי שני מפיקי דאבסטפ בולטים, סקרים וסקרילקס, והוא דורג שני במצעד הבריטי. בנוסף המכירות של

הסינגל זינקו ב-600 אחוזים כשהרמיקס של סקרים לשיר הושמע בתכנית 'הפמליה' של HBO באוגוסט 2010.

לסינגל השלישי 
Bulletproof נעשה רמיקס של דיג'יי קריספי והוא הגיע למקום הראשון במצעד הבריטי. לאחר מכן

הסינגל שוחרר גם בארה"ב וכבש את המקום הראשון במצעד הדאנס של הבילבורד. במצעד הבילבורד הרגיל הוא

דורג שמיני, ומכר מעל ל-2 מיליוןן עותקים.
 
אלבום הבכורה של לה רוקס דורג שני במצעד הבריטי והגיע למעמד פלטינה בממלכה. הוא היה מועמד לפרס

מרקורי וזכה בגראמי בקטגוריית אלבום הדאנס אלקטרוני הטוב ביותר.  כמו כן דורג 70 במצעד הבילבורד

ו-4 במצעד הדאנס אלקטרוני.

In For The Kill

"La Roux"

שוחרר ביוני 2009

1."In for the Kill"
3. "Quicksand" 
4. "Bulletproof"  
5. "Colourless Colour"  
6. "I'm Not Your Toy"
7. "Cover My Eyes" 
8. "As If by Magic" 
9. "Fascination" 
10. "Reflections Are Protection" 
11. "Armour Love"

Bulletproof

12. "Growing Pains" (bonus track)

Quicksand
I'm Not Your Toy
Uptight Downtown

"Trouble in Paradise"

שוחרר ביולי 2014

1."Uptight Downtown" 
2. "Kiss and Not Tell"   
3. "Cruel Sexuality"  
4. "Paradise Is You"   
5. "Sexotheque"   
6. "Tropical Chancer"   
7. "Silent Partner" 
8. "Let Me Down Gently"  
9. "The Feeling" 

לפני 5 שנים פרץ הצמד הבריטי לה-רוקס עם אלבום הבכורה המצוין La Roux שזכה בגראמי. הסולנית השיקית עם הבלורית העומדת אלי ג'קסון הייתה באיי פאר הבולטת יותר בצמד שכלל גם את המפיק והיוצר בן ליגמד. אז כנראה שאין להתפלא שדרכי השניים נפרדו ועכשיו לה רוקס היא כבר לא שם של צמד/ הרכב סינת'פופ, אלא רק שם הבמה של הזמרת אלי ג'קסון. למרות זאת היא לא תחדל מלדבר בגוף ראשון ברבים תוך הכללה של כל הצוות שעזר לה להפיק את האלבום.  על מקור השם  "צרות בגן עדן" הזמרת אלי ג'קסון אומרת- "זה רגש, מצב רוח של ריקנות במקום בו הייתה פעם הנאה". למרות שהאלבום הזה אינו אוסף שירי דיכאון, השם בהחלט לא נועד סתם ליצור דרמה. 
 
ב-2009 התחיל אלבום הבכורה של לה רוקס דרך מוסיקלית שהזכירה בוגרת י"ב אמוציונאלית שרק זקוקה לאוזן קשבת באחת לפנות בוקר, בכדי לשתף את העולם בטרגדיה האחרונה שעברה בחייה,

ורובנו שמחנו להתייצב למשימה החשובה. כך נולדה הצלחה של הרכב עם שירים אלקטרוניים קופצניים שהגיעו בדיוק בזמן המתאים לאוויר העולם, והצליחו להפוך בין לילה ללהיטים בינלאומיים חוצי תרבויות ויבשות. למרות האינטימיות יוצאת הדופן שנוצרה בין לה רוקס למעריציה, היא די נעלמה מאורות הבמה ולא "הכתה בברזל". היו פה ושם סימני חיים כמו  אלבום הקאברים האלקטרוני Sidetracked, וכמה הבהובים נוספים שהצליחו לעורר במעריצים המסורים את הזכרונות המעורפלים מהמוסיקה הייחודית כמו בלהיטים In for the Kill או Quicksand. מאז עברו כמעט חמש שנים וכמו בכל חברות מופלאה, הכמיהה לראות ובעיקר לשמוע שוב את לה רוקס מציפה מחדש את המעריצים בהתלהבות מהאלבום החדש  Trouble in Paradise לו הם כל כך ציפו.
 
אבל הרבה קרה במהלך פרק הזמן בין שני האלבומים, מלבד הפער הלא קטן של 5 שנים, יחסיהם של אלי ג'קסון והמפיק בן לנגמייד עלו על שרטון ודרכיהם נפרדו, בשלב בו הספיקו לעבוד על 4 שירים (או 5, תלוי את מי שואלים). "במרווח בין שני האלבומים הבנתי שאנו רוצים דברים שונים" אומרת ג'קסון. "כשהוא עבד עם להקה אחרת זה הבהיר לי סופית שאנו בשני יקומים שונים". כתוצאה מהפרידה או אולי ממשהו אחר ג'קסון נכנסה למתח נפשי רציני, במסגרתו אפילו סבלה מהתכווצויות של שריר מסוים באזור הריאות "זה שריר שאין לאדם שליטה בו, אין מה לעשות חוץ מלחכות שזה יעבור, והדרך היחידה לזרז את זה היא טיפול פסיכולוגי שעברתי. יישבתי דברים בנוגע לעצמי בתור אמנית והחלטות שלקחתי".

את העבודה על Trouble in Paradise המשיכה לה רוקס עם איאן שרווין, שהחליף את לנגמיד בכתיבת השירים "מלבד השירים שעבדתי עליהם לבד בבית, כתבתי כמה דברים שעשיתי עם בן והמשכתי אותם עם איאן, זה האלבום שלי ושלו".

Let Me Down Gently

המונח "טיפוס" מתאים בצורה מדויקת לג'קסון, מהחלטותיה האמיצות להתנגד מלהגדיר את עצמה במגדר מסויים או כחלק ממיניות מסוימת - נושאים שצפו בשיחות רבות שסבבו את האלבום הראשון

La Roux. ג'קסון מפגינה ביטחון חדש בדרך העצמאית שבה היא מחליטה לצעוד, אבל לצעד הזה נלוות חרדות חדשות. ניתן לראות איתותי אזהרה שג'קסון מתארת בשירים  באלבום לגבי חברים שצצו רק כאשר היא התחילה להצליח, למשל "הוא לא נותן את אהבתו בחינם". סוד הקסם בהצלחה של

La Roux אינו רק בכך שהסיפור מובא מנקודת מבט נשית המוצאת צער רב בהתמוטטות של תקשורת בין בני אדם, או מהצהרות כמו שאנו עושות מעט כדי למלא את הרצונות הגשמיים של הגבר. השירים גם מתעמקים בחיפוש הנפשי העמוק - הניסיון למצוא את הדרך הנכונה בעוד שבדרך עושים את כל ההחלטות השגויות- נושא שמדבר באופן ברור לבני העשרים ומשהו.

השירים שמתנגנים בזה אחר זה נותנים הרגשה שיש לג'קסון סטוקים אין סופיים של סיפורים אישיים - דבר המראה על יכולת הכתיבה שלה - וברגע שמתחילים לפרק את השירים ונותנים לכל אחד מהם את מקומו הראוי, המבנה של הסיפור בגוף ראשון מתחיל לכרסם בך. ג'קסון מתייחסת "רציתי שזה יהיה אלבום פחות אוטוביוגרפי מהראשון, שהוא מאוד אישי. האלבום הזה בחלקו אישי אבל באופן מכאיב".

ב- 
Trouble in Paradise ניתן בנוסף לראות מאפיינים ברורים של מוסיקה אלקטרונית, לכן במגזין הרולינג סטונס נשאלה ג'קסון אם הביטים הקופצניים עלולים לבלבל חלק ממעריציה, שיבואו להופעות ויצפו שבמקום לראותה שרה, יעמוד על הבמה DJ ויפעיל קול מוקלט מראש? תגובתה של ג'קסון " אוי, אלוהים. אני מקווה שלא. כלומר, למה שמישהו ירצה לבוא להופעה ולצפות לזה? אנשים שמצפים לזה מהופעה נמצאים במקום מאוד עצוב. אני אוהבת לראות את האינטרקציה שנוצרת בזמן הופעה, ואני לא יודעת... אני חושבת שאם אתה DJ אז אתה פשוט DJ. ברור שזה בסדר. אבל זה ידוע שאנחנו לא DJ. אנחנו מוסיקאים. זה נכון שבאלבום החדש יש אלמנטים אלקטרוניים, אבל אני אפילו לא אעיז להגיד שאני רואה אותנו מוגדרים כלהקה אלקטרונית עכשיו. הלהקה שלי היא להקת פופ. זה בערך מכסה הרבה שטחים שונים שניתן להתבלבל ביניהם בז'אנרים במוסיקה, ואני חושבת שבדיוק בגלל זה צריך מוסיקאים". 

המאורעות המקדימים מקשים עוד יותר על לה -רוקס להימנע מתסמונת האלבום השני, שעלולה להיווצר בעקבות אלבום בכורה כה מוצלח "זה בהחלט היה תקליט שני קשה, אי אפשר להתכחש לזה. ניסינו לא לחשוב שזה אלבום שני אבל זה בלתי אפשרי, את יודעת שאנשים מצפים לדברים שיחזרו על עצמם.  היה יותר קל אם האלבום הראשון היה מוכר רק 1000 עותקים, אבל הוא לא. לדעתי הכי טוב לשכוח שעשית אלבום ראשון ובכלל נהיית זמרת, ולדמיין שאת מתחילה מחדש, וזה באמת ככה". 

אולי בהמשך להתגוננות מתסמונת האלבום השני, לה רוקס בהחלט סבלנית בכל הקשור לפירות שיניב Trouble in Paradise, וממש לא מצפה להצלחה מיידית כמו של La Roux. " אני מייעדת טווח ארוך לביקורות אמיתיות על האלבום, לראות איך יגיבו ויקבלו אותו. הביקורות בטווח הארוך יהיו שונות מאלה של הטווח הקצר. עם הזמן האלבום פשוט...'יתבגר', הייתי מחפשת מילה אחרת אבל אני לא מוצאת אחת כזאת".

- שידורי הרצה במתכונת חדשה -

bottom of page