top of page

השירים של איימי מקדונלד | Amy Macdonald best songs

איימי מקדונלד עם הקול הרך והשקט אך העוצמתי והרועם היא הדבר הטוב ביותר שיצא מסקוטלנד מאז טראוויס ולהקת טקסס, המודלים לחיקוי שלה הם להקות טראוויס, הקילרס, הליברטינס ובפרט הסולן פיט דוהרטי. היא פרצה לעולם המוזיקה בשנת 2007 עם אלבום הבכורה המצוין This Is the Life והסינגלים Mr Rock & Roll ו- This Is the Life. ההצלחה נמשכה עם האלבומים השני (A Curious Thing) והשלישי (Life in a Beautiful Light) ומקדונלד מכרה עד היום מעל ל-9 מיליון אלבומים ברחבי העולם. 

איימי מקדונלד זכתה בפרס פריצת השנה של 2008 בטקס פרסי סילבר, ונבחרה בהצבעת קוראי מגזין הדיילי רקורד לאישיות הסקוטית של השנה. ב-2009 הופיעה לצד U2 בטקס פרסי Echo של תעשיית המוזיקה הגרמנית וכן זכתה באותו טקס בפרס הפריצה הבינלאומית של השנה. בנוסף זכתה בפרס האלבום והשיר הבינלאומים של השנה (This Is The Life- האלבום וגם השיר) בטקס פרסי המוזיקה השוויצרית של 2009.

ב-2011 זכתה מקדונלד בפרס אלבום הרוק/פופ הטוב ביותר עם האלבום השני A Curious Thing בטקס פרסי המוזיקה השוויצרי, בנוסף באותה שנה זכתה בפרס אמנית הרוק/ פופ הבינלאומית בטקס פרסי אקו. בשנים 2013 ו-2014 הייתה מועמדת לפרס אייקונית האופנה של השנה בטקס פרסי האופנה הסקוטית, וזכתה בפרס במועמדות השנייה.

ב- 2008 איימי מקדונלד התארסה לכדורגלן העבר הסקוטי סטיב לובל, והגיעה בעקביות למשחקי קבוצתו בזמנו פאלקריק מהליגה הסקוטית השנייה, הזוג נפרד בידידות ביוני 2012. איימי שרה לא פעם את ההמנון הסקוטי במשחקי הנבחרת, היא אוהדת של ריינג'רס ובאלבום השלישי כתבה שיר בשם
 The Green and the Blue שמדבר על אהבה שהייתה לה לגבר אוהד היריבה המושבעת סלטיק.


בפברואר 2013 איימי השתתפה במגזין הרכב הפופולארי של BBC "טופ גיר", ושברה את שיא ביצועי המהירות לסלבריטאית כפי שהיו מוגדרים בזמנו.

תחילת  הדרך


איימי מקדונלד (1987) רכשה את כישוריה המוזיקליים בצורה עצמאית לחלוטין כשהחלה לנגן בגיטרה של אביה, שאובת השראה לאחר ששמעה את טראוויס בהופעה חיה, בפרט את השיר Turn אותו רצתה לנגן בעצמה. היא למדה בתיכון העירוני של עיר הולדתה בישופבריגס, וכבר בגיל 15 החלה להופיע בפאבים ובתי קפה ברחבי העיר גלאזגו הסמוכה. היא נתקלה במודעה במגזין NME בה חברת הקלטות חדשה שהוקמה על ידי הזמרים פיט וילקינסון ושרה ארסמוס, חיפשה כשרונות צעירים, איימי שלחה דיסק דמו. ווילקינסון סיפר שהיה "פשוט מזועזע" מיכולת הכתיבה של מקדונלד כששמע אותה מבצעת את Mr Rock n Roll ו- This is the Life.

"אמרתי לה, איימי, מי כתב את השירים האלו? היא אמרה 'אני'. אמרתי לא את לא, (מצחקק).היא אמרה 'ועוד איך שאני כתבתי'! אמרתי לה שהיא מוכשרת ברמה יוצאת דופן, הרגע בו היא ביצעה את השירים האלה חרט לי את קולה שמתוך 500 דמואים בערך היה טוב מכולם"

 

לאחר מכן בילה ווילקונסון 8-9 חודשים עם איימי בהקלטת דמואים באולפנו הביתי בתקווה להשיג חוזה הקלטה ללקוחה החדשה שלו, המאמץ השתלם כשאיימי חתמה על חוזה בלייבל Vertigo. 

"This Is the Life"

שוחרר באוגוסט 2007

1."Mr Rock & Roll" 
2. "This Is the Life" 
3. "Poison Prince"
4. "Youth of Today" 
5. "Run" 
6. "Let's Start a Band"  
7. "Barrowland Ballroom" 
8. "L.A." 
9. "A Wish for Something More"
10. "Footballer's Wife"

11. "The Road to Home" 
12. "Caledonia" (hidden track)

L.A.

הסינגל הרביעי והמוצלח מכולם היה שיר הנושא This Is the Life, שכבש את ראש מצעדי הפזמונים בשש מדינות ונכנס לטופ 10 ב-11 מדינות נוספות. הוא הגיע למעמד פלטינה בגרמניה ובלגיה, וזהב בספרד ושוויץ. 

האלבום זכה להצלחה בינונית בארה"ב, ואיימי הופיעה בין היתר אצל אלן דג'נרס ובתכנית הלייט שואו עם קרייג פרגוסון כדי לקדמו. 

Run

אלבום הבכורה של איימי מקדונלד מכר מעל ל-3 מיליון עותקים ברחבי העולם והגיע למעמד פלטינה כפול בבריטניה. הוא דורג ראשון במצעדי האלבומים של בריטניה, הולנד, דנמרק ושוויץ. בניגוד למקובל לחשוב, הסינגל הראשון מהאלבום היה דווקא Poison Prince המצוין (בו היא שרה על המודל לחיקוי שלה, סולן להקות הבייבישמבלס והליברטינס פיט דוהרטי) אך הוא שוחרר באופן חלקי. הפריצה הגיעה עם הסינגל השני Mr. Rock and Roll שדורג 12

במצעד הבריטי. הסינגל השלישי L.A פספס את הטופ 40 במצעד הבריטי (48) אך דורג 5 במצעד הסינגלים הסקוטי (מצעד מוזר לנוכח העובדה שסקוטלנד היא חלק מבריטניה).

This Is the Life
Poison Prince
Mr Rock & Roll

"A Curious Thing"

שוחרר במרץ 2010

1.. "Don't Tell Me That It's Over" 
2. "Spark" 
3. "No Roots"  
4. "Love Love" 
5. "An Ordinary Life"  
6. "Give It All Up" 
7. "My Only One"  
8. "This Pretty Face" 
9. "Troubled Soul" 
10. "Next Big Thing" 

11. "Your Time Will Come"  
12. "What Happiness Means to Me / Dancing in the Dark" (hidden track)

This Pretty Face
Love Love
Your Time Will Come

באביב 2009 החלה מקדונלד לכתוב שירים לאלבום שני בחלון הזדמנויות קצר ממחויבויותיה ההופעתיות. לראשונה היא החלה לנבור במחברותיה הישנות ולחפש רעיונות לשירים, בניגוד לשירי אלבום הראשון אותם די כתבה "על המקום". רבים מהשירים הושפעו מחיי היומיום שלה וחוויות אמיתיות. השיר What Happiness Means To Me הוקדש לארוסה בזמנו, הכדורגלן סטיב לובל בעוד ש- An Ordinary Life מעביר ביקורת על השחקן ההוליוודי ג'רארד באטלר והסלבס הכבדים בהם נתקלה מקדונלד כשהגיעה למסיבה שערך בביתו. השיר My Only One מדבר בחלקו על סבה וסבתה ובחלקו על מייקל ג'קסון.

A Curious Thing הצליח פחות מקודמו אך קיבל ביקורות טובות, במגזין MusicOMH שיבחו את יכולות הכתיבה של איימי ואמרו שמילות השירים "מציגות בגרות העוקפת בהרבה את שנותיה... שירתה מזכירה את ימיה הראשונים של קירסטי מקול, בעוד שהקולות העמוקים יותר הולכים לכיוון של אליסון מוייט. זה שידוך תוצרת גן עדן". במגזין The Press נכתב כי לאלבום יש קצה רוקיסטי הדומה לטראוויס, קין והקילרס. בדיילי סטאר נכתב "קולה של מקדונלד עם דהירת הפופ- רוק של הגיטרה שלה, בשילוב הקול הצרוד והקֶלְטִי נשמע עשיר ובטוח יותר מאשר באלבום הבכורה". 

הסינגל הראשון Don't Tell Me That It's Over נכנס לעשירייה הראשונה במצעדי הפזמונים של בלגיה, גרמניה, שוויץ ואוסטריה. הסינגל השני Spark שוחרר כהורדה דיגיטלית בלבד, והסינגל השלישי This Pretty Face נחשף לראשונה דרך האתר הרשמי וערוץ היוטיוב שלה.

בהמשך השנה איימי מקדונלד הייתה אחת משורת אמנים שהופיעה באלבום של ריי דייויס
 See My Friends, איתו הקליטה את השיר Dead End Street- קאבר ללהקת הקינקס מ-1966.

Don't Tell Me That It's Over
Spark

"Life in a Beautiful Light"

שוחרר ביוני 2012

1."4th of July" 
2. "Pride" 
3. "Slow It Down" 
4. "The Furthest Star" 
5. "The Game" 
6. "Across the Nile" 
7. "The Days of Being Young and Free" 
8. "Left That Body Long Ago" 
9. "Life in a Beautiful Light" 
10. "Human Spirit"

11. "The Green and the Blue" 
12. "In the End / Two Worlds" (hidden track)

את השירים לאלבומה השלישי החלה מקדונלד לכתוב לאחר שנת חופש שלקחה עם סיום סיבוב ההופעות של אלבומה השני A Curious Thing. שניים מהשירים באלבום נכתבו על ידה עוד בטרם הפיכתה לזמרת, אחד מהם In the End נכתב בהיותה נערה שתוהה אם להיות מוזיקאית יהיה מקצוע משתלם. השיר Human Spirit נכתב בהשראת חילוץ הכורים הצ'יליאנים ב-2010.
 
Life in a Beautiful Light דורג 5 במצעד האירי- הגבוה ביותר של מקדונלד במדינה,

שני במצעד הבריטי והשוויצרי, ומקום ראשון במצעד הסקוטי, הגרמני והאוסטרי.

Slow It Down
Pride
4th of July
Down By The Water

"Under Stars"

שוחרר בפברואר 2017

1. "Dream On"
2. "Under Stars"
3. "Automatic"
4. "Down By the Water"
5. "Leap of Faith"
6. "Never Too Late"
7. "The Rise & Fall"
8. "Feed My Fire"
9. "The Contender"
10. "Prepare to Fall"

Automatic

11. "From the Ashes"

בונוס מהדורת דלוקס:

12. "Under Stars" (Acoustic)    
13. "Dream On" (Acoustic)    
14. "Prepare to Fall" (Acoustic)    
15. "Leap of Faith" (Acoustic)    
16. "Automatic" (Acoustic)    
17. "Down By the Water" (Acoustic)    
18. "The Rise & Fall" (Acoustic)    
19. "I'm on Fire" (Acoustic)

Dream On

- שידורי הרצה במתכונת חדשה -

bottom of page